Czy istnieją przeciwwskazania do badania w kierunku nietolerancji pokarmowych?

Coraz więcej osób orientuje się, że dolegliwości, z którymi się zmagają mogą być związane z tym, co spożywają. Niektórzy próbują się zdiagnozować na własną rękę, mylnie nazywając swoje problemy alergiami pokarmowymi. Jednak, tak naprawdę, powinni się zdecydować na badanie w kierunku nietolerancji pokarmowych. Na czym polegają takie badania i czy są przeciwwskazania do ich wykonania?

 

Jakie objawy mogą świadczyć o nietolerancji pokarmowej?

Nie należy bagatelizować tego, co dzieje się z naszym organizmem. Jeśli czujesz się wiecznie zmęczony, twój organizm jest osłabiony, masz problemy z koncentracją, cierpisz z powodu spadków nastroju, pojawiają się u Ciebie zmiany skórne, zaburzenia w funkcjonowaniu jelit, biegunki, wymioty, bóle głowy, stawów, uczucie przejedzenia lub nadmierny apetyt, a nawet zaburzenia neurologiczne, być może warto pomyśleć o wykonaniu badań w celu zdiagnozowania nietolerancji pokarmowej.

Co nam powie badanie nietolerancji pokarmowej?

Test, który wykonuje się z krwi badanego, jest w stanie wskazać te produkty, które mogą powodować dolegliwości (wykrywane są pokarmowo-specyficzne przeciwciała IgG). Pokarmy podzielone są na panele, z których każdy zawiera te produkty, które najczęściej wywołują reakcję. Im szerszy panel, tym większa szansa na zidentyfikowanie problemu.

Badanie nie jest skomplikowane (zwykłe pobranie krwi), a jego wyniki, w zależności od wybranego testu, można mieć już po 40 minutach (test podstawowy) lub w ciągu 15 dni roboczych (bardziej zaawansowane testy z szerszymi panelami). W Centrum Zdrowia Panaceum wyniki można odebrać nawet on-line, co jest niezwykle wygodne, a najwyższej klasy specjaliści od odżywiania pomogą je zinterpretować.

Czy każdy może wykonać takie badanie? Są jakieś przeciwwskazania?

Okazuje się, że tak. Najczęściej, choć nie zawsze, są to sytuacje przejściowe, czyli takie, które nie wykluczają całkiem możliwości wykonania badania, a jedynie przesuwają ją w czasie, by wynik był wiarygodny. Wyróżnić można cztery główne ograniczenia do wykonania badania nietolerancji pokarmowej.

Wiek

Nie chodzi o to, że pacjent może być „za stary” na badanie, a wręcz przeciwnie. Nie powinno się badać w ten sposób noworodków, ani niemowląt do ukończenia 1 roku życia, a najlepiej diagnozować dzieci po drugich urodzinach. W przypadku podejrzenia nietolerancji u maluszka karmionego piersią, można wykonać test z surowicy matki, bo to jej jadłospis będzie modyfikowany, jeśli podejrzenia się potwierdzą.   

Infekcje

Niezależnie od tego, czy to infekcja bakteryjna, czy wirusowa, może zafałszować wyniki testu w kierunku nietolerancji pokarmowych, a zatem badanie warto odłożyć do czasu całkowitego wyleczenia.

Niektóre choroby

O ile celiakia oraz inne typy nadwrażliwości pokarmowej Ig-E-niezależnej, a także choroby jelit (np. nieswoiste zapalenie jelit) nie są przeciwwskazaniem do wykonania badania, tak nie powinno się go przeprowadzać w przypadku wystąpienia chorób takich, jak:

  • nowotwory złośliwe (jeśli w czasie ostatnich 12 miesięcy przeprowadzano chemioterapię lub radioterapię),
  • hipoglobulinemia lub agammaglobulinemia (zespoły obniżenia zdolności wytwarzania przeciwciał),
  • gammapatie monoklonalne (niekontrolowana produkcja przeciwciał w organizmie, np. w chorobie łańcuchów ciężkich, w przypadku szpiczaka mnogiego czy makroglobulinemii Waldenströma.

Przyjmowane leki

Zacznijmy od tego, że w przypadku przyjmowania leków zawsze warto zasięgnąć opinii lekarza. Z pewnością nie powinno się wykonywać badania podczas przyjmowania na stałe leków sterydowych lub immunosupresyjnych (np. cyklosporyna). Medykamenty te mogą fałszować wyniki.

Przeciwwskazaniem do badań są także długotrwała dieta eliminacyjna oraz problemy z krzepnięciem krwi (z powodów bezpieczeństwa).

Jeśli podane przeciwwskazania Cię nie dotyczą, rozważ wykonanie testów na nietolerancję pokarmową i pozwól sobie pomóc.Dla Twojej wygody umożliwiamy rezerwację telefoniczną lub online: